Choroby jamy ustnej malucha

Nie bez przyczyny mówi się o dziecięcej ciekawości świata. Maluszki, praktycznie od samych narodzin, przejawiają duże zainteresowanie otaczającym światem. W pierwszych miesiącach życia bazują głównie na wzroku i słuchu. Bodźce odbierane w ten sposób, dostarczają im pierwszych informacji tyczących się rzeczywistości. Z wiekiem, i idącym za tym rozwojem, dzieci zaczynają świat doświadczać w bardziej namacalny sposób. Aktywują się wówczas intensywnie zmysły dotyku i smaku.

Dobrze znamy sytuację kiedy jeszcze niechodzące dziecko zaczyna „próbować” świata umieszczając różne rzeczy w jamie ustnej. W ten sposób sprawdza smak, twardość i konsystencje przedmiotów. Dla malucha taka opcja posiada dużo walorów poznawczych. W tym okresie, rodzic powinien bacznie przyglądać się poczynaniom pociechy – nie tylko za względu na zagrożenie zadławieniem małym przedmiotem, ale także na higienę jamy ustnej dziecka.

dziecko i choroby jamy ustnej

U maluchów stan zapalny jamy ustnej wywołać mogą wirusy, bakterie oraz grzyby. Najczęściej spotykanymi dolegliwościami tego typu są pleśniawki i afty. Warto poznać ich charakterystyczne objawy, by móc szybko reagować na symptomy zaobserwowane u dziecka.

Pleśniawki

Pojawiają się u noworodków i niemowlaków. Za ich powstawanie odpowiedzialne są drożdżaki, namnażające się w buzi dziecka. Powodem może być także obniżona odporność, często po zastosowaniu antybiotykoterapii. W przypadku pleśniawek, warto reagować od razu, gdy zobaczymy je w ustach malucha. Nieleczone, mogą pokryć całą jamę ustną dziecka, co będzie dla niego bardzo bolesne, i może powodować rozdrażnienie oraz problemy ze snem. Z problemem należy bezzwłocznie udać się do pediatry, który przepisze odpowiedni lek do przemywania zmian. W przypadku tego schorzenia (jak przy wielu zakażeniach grzybicznych) często spotykane są nawroty. Aby zapobiec ponownemu pojawieniu się pleśniawek, należy rygorystycznie przestrzegać zasad higieny. Regularnie myć ręce, a smoczki i butelki systematycznie wyparzać.

Afty

Afty to niewielkie owrzodzenia pojawiające się w jamie ustnej. Wizualnie to białe pęcherzyki, otoczone zaczerwienionym obrzeżem. Pojawiają się pojedynczo lub grupach, obejmując infekcją język, podniebienie miękkie i wewnętrzną stronę policzków. Ich rozmiar waha się od kilku milimetrów do około 2 centymetrów. Często pojawiają się u maluchów w okresie ząbkowania, kiedy zmiany w błonie śluzowej są wyjątkowo podatne na wszelkie infekcje. Problem ten jest dla dziecka wyjątkowo bolesny. W tym czasie często odmawia jedzenia, gdyż pokarm podrażnia zmiany i wywołuje duży dyskomfort. Afty zazwyczaj znikają samoistnie po kilku dniach. W międzyczasie pomocny będzie napar z szałwii, który podziała odkażająco. Warto także skorzystać z preparatów aptecznych, które poza działaniem przeciwzapalnym łagodzą objawy dolegliwości.