Jak przygotować dziecko do wizyty u stomatologa?

Pierwsze ząbki do kontroli.

Pojawienie się malucha w domu, to niebywale wyjątkowy moment w życiu człowieka. Każdego dnia, rodzic poznaje coraz to inne nowe oblicza miłości i zaangażowania w opiekę nad pociechą. Pierwsze miesiące życia dziecka to czas, kiedy intensywnie odwiedzamy gabinety lekarskie, kontrolując jego rozwój i korzystając z obowiązkowych szczepień i badań. W tym czasie, należy także bacznie zwracać uwagę na pojawiające się pierwsze ząbki. Jest to także najlepszy moment, aby zabrać dziecko na wizytę u dentysty.

Przygotowanie dziecka do wizyty u stomatologa

Podejście rodzica gwarancją sukcesu.

Często rodzice nie zdają sobie sprawy, jak ważne jest przygotowanie dziecka do wizyty stomatologicznej. Oto kilka porad, które zapewne pomogą rodzicom w świetny sposób nastawić malucha do odwiedzin gabinetu stomatologicznego:

  1. Przykład idzie z góry.

Jeśli rodzic regularnie dba o higienę jamy ustnej, to już jest na wygranej pozycji. Maluch widzący rodzica, który poświęca czas na szczotkowanie zębów, koduje tę czynność jako naturalną i konieczną. Co ważne, zaczyna rozumieć, że o zęby należy odpowiednio dbać.

  1. Nauka przez zabawę.

Dzieci uwielbiają przyswajać wiedzę przez zabawę. Warto wykorzystać ten fakt, i tajniki higieny jamy ustnej zgłębiać podczas codziennych harców. Możemy skorzystać z ulubionej przytulanki dziecka i na niej demonstrować, jak prawidłowo powinno się szczotkować ząbki. Przy okazji warto nakłaniać malucha, żeby poćwiczył przed lustrem otwieranie buzi
i oglądanie ząbków. Tak wyedukowany maluch będzie mniej zaskoczony działaniami stomatologa.

  1. Siła nawyku.

Każda systematycznie wykonywana i powtarzana czynność zamienia się w nawyk. Tak samo jest z myciem zębów. Jeżeli od najmłodszego wieku będziemy uczyć dziecko, że dzień zaczynami i kończymy spotkaniem ze szczotką do zębów, to wielce prawdopodobne, że uniknie on większości problemów z zębami w wieku późniejszym.

  1. Szczera rozmowa na dobry początek.

W planowanej wizycie stomatologicznej element zaskoczenia u dziecka jest niewskazany. Powinniśmy w domu opowiedzieć maluszkowi gdzie się wybieramy. Opiszmy mu wstępnie jak będzie wyglądało spotkanie z dentystą i czego może się w tym czasie spodziewać.

  1. Wybór gabinetu.

Aby nasza praca związana z oswajaniem pociechy z lekarzem nie poszła na marne, wybierzmy gabinet stomatologiczny specjalizujący się w pedodoncji, czyli stomatologii dziecięcej. Tego typu gabinety posiadają kolorowe i przyjazne najmłodszym wnętrza, a pracujący tam personel odznacza się odpowiednim podejściem do małych pacjentów.