Najczęstsze powody próchnicy zębów u dzieci

Gdy starania idą na marne…

Coraz częściej można spotkać się z opiniami rodziców, którzy pomimo dużej troski o zęby malucha, borykają się z problemem próchnicy. Wynika to przede wszystkim z kilku elementów, które często pojawiają się w relacjach tychże rodziców.

Jakie są najczęstsze powody próchnicy zębów u dzieci?

Co mitręży ich pracę na rzecz zdrowych zębów pociech? Oto najczęściej spotykane błędy związane z higieną jamy ustnej malucha:

  1. Zbyt krótki czas szczotkowania zębów.

Aby w znacznym stopniu oczyścić ząbki, dziecko powinno je szczotkować co najmniej przez 2 minuty. Poniżej tego czasu, istnieje duże prawdopodobieństwo, ze nie zostaną usunięte wszystkie resztki pokarmów.

  1. Nieprawidłowa technika szczotkowania.

Jeśli nasz maluch ochoczo szczotkuje ząbki, w naszej gestii leży, by robił to jak najbardziej efektywnie. Zalecane są ruchy pionowe, poziome i okrężne, dzięki którym wymiatane są reszki ze szczelin między ząbkami. Postarajmy się nauczyć dziecko, że ząbki trzeba myć dokładnie i z każdej strony.

  1. Brak systematyczności.

Idealnie byłoby, gdyby maluch mył ząbki po każdym posiłku. Jednak nie zawsze jest to możliwe. Najważniejsze, aby pilnować porannego i wieczornego szczotkowania. Pominiecie tych rytuałów powoduje wielogodzinne zaleganie pokarmu w jamie ustnej, co sprzyja namnażaniu bakterii próchnicowych.

  1. Nieodpowiednia pasta do zębów.

Przy wyborze pasty dla malucha powinniśmy sugerować się głównie zawartością fluoru. Wiele dziecięcych, owocowych past nie zawiera niestety dostatecznej ilości tego pierwiastka, przez co zęby nie są dostatecznie zabezpieczone.

  1. Spożywanie słodkich płynów po wieczornym szczotkowaniu.

Wieczorne mycie ząbków powinno odbywać się już po wszystkich posiłkach. Jako posiłek powinniśmy w tym przypadku traktować także napoje. Cukier zawarty w słodkich herbatkach czy sokach, działa wyjątkowo negatywnie na ząbki malucha. Od momentu wieczornego szczotkowania dziecko powinno zatem pić jedynie wodę, aby minimalizować nocny rozwój bakterii próchnicowych.

  1. Dla każdego malucha osobna szczoteczka.

Nie zapominajmy, ze próchnica jest choroba zakaźną. Zadbajmy, by każde z dzieci miało osobną szczoteczkę.