Odżywianie a zęby Twojego Dziecka

Wielu dentystów skarży się, że ich Pacjenci spożywają rekordowe ilości pełnych cukru napojów gazowanych, słodzonych soków owocowych i pozbawionych składników odżywczych przekąsek, które wpływają negatywnie na zdrowie jamy ustnej. Tego rodzaju składniki pożywienia nie zawierają wcale, bądź tylko szczątkowe ilości witamin i prowadzą do wielu chorób zębów i przyzębia.

Nawyki i wybory żywieniowe wśród dzieci i nastolatków są niezwykle ważnym czynnikiem wpływającym na to, jak szybko rozwija się próchnica w ich ustach. Jej powstawanie zależy przede wszystkim od dużych ilości spożywanego cukru. Niektóre cukry są nieodłącznym elementem diety i zawierają wiele składników odżywczych, ale niestety nie wszystkie. Aby zachować odpowiedni poziom spożywanego cukru, należy pieczołowicie czytać etykiety i wybierać dla dziecka jedzenie i napoje o małej zawartości słodkiej substancji – z pewnością nie kolorowe napoje, cukierki i ciasteczka.

Jaki wpływ ma odżywianie na zdrowie zębów Twojego dziecka?

Oprócz unikania, dieta zdrowa dla zębów, powinna także zawierać pewne produkty, bez których tkanka w jamie ustnej jest bardziej podatna na infekcje. By zachować zbilansowaną dietę, należy podawać dziecku produkty ze wszystkich pięciu grup żywieniowych i ograniczyć spożywanie niezdrowych przekąsek. W ich miejsce można pokusić się o surowe warzywa, ser, jogurty lub kawałki owoców.

Dieta zdrowa dla zębów Maluszka leży w odpowiedzialności Rodzica, bo to on kształtuje pierwsze nawyki i wpływa bezpośrednio na wybory żywieniowe dziecka w przyszłości. Wśród produktów bezpiecznych dla jamy ustnej dziecka znajdują się m.in.:

  • owoce i warzywa zawierające ogromne ilości wody: gruszki, melony, seler, ogórki, arbuzy,
  • sery, szczególnie cheddar, który stymuluje produkcję śliny,
  • pełne wapnia mleko, brokuły i jogurty.

W pierwszych latach życia dziecka, zdrowie i higiena jamy ustnej zależą wyłącznie od troski Rodzica. To dlatego, by Maluszek potrafił sam w przyszłości zadbać o siebie, należy kształcić w nim nawyki zdrowego odżywania, unikania przekąsek i słodkości. Zęby dziecka są szczególnie narażone na negatywne skutki diety wysokocukrowej, która w konsekwencji prowadzi do próchnicy i chorób przyzębia. Rodzicu, zadbaj o zdrowie swojej Pociechy już dziś.