Ortodoncja u dzieci

Wraz z rozwojem współczesnej ortodoncji, coraz więcej Rodziców decyduje się poddać swoje dziecko zabiegom ortodontycznym. Im wcześniej, tym lepiej, ponieważ krzywy zgryz to nie tylko kwestia estetyki. Powoduje on poważne kłopoty z uśmiechem. Gryz kształtuje się już w okresie niemowlęcym, dlatego Rodzice zobowiązani są dbać z wyjątkowa troską o zęby Maluszka.

Leczenie ortodontyczne u dzieci

Leczenie ortodontyczne w wyjątkowych sytuacjach można rozpocząć już od 7 roku życia. Wynika to z faktu, że rozwój stałych zębów rozpoczyna się w roku 6 lub 7 lat, a wtedy właśnie przychodzi czas na problemy ze zgryzem. Większość dzieci natomiast poddaje się leczeniu w wieku pomiędzy 9-14.

Największym wyzwaniem dla dzieci i nastolatków są widoczne ligatury aparatu. By stały się one bardziej akceptowane, producenci zachwycają różnymi kolorami gumek. Dzieci mogą wybierać z całej gamy barw i zmieniać je w dowolnym momencie np. na wakacje lub wyjątkowe przyjęcie.

Początkowo, noszenie aparatu może powodować irytację i poczucie dyskomfortu u dziecka. Wyjaśnienie istotności leczenia ortodontycznego leży w obowiązku zarówno lekarza ortodonty, jak Rodzica. Po krótkim czasie, dziecko przyzwyczaja się. Ważne jest, by dbać o higienę aparatu i przypominać o nitkowaniu, dokładnym szczotkowaniu, które zwykle na początku leczenia trwa dłużej, niż zwykle. Ból lub dyskomfort związany z nowym aparatem można eliminować poprzez lekkie dawki leków przeciwbólowych. Na szczęście coraz więcej dzieci i nastolatków poddaje się leczeniu ortodontycznemu, co praktycznie eliminuje wstyd czy zażenowanie w szkole.

Pielęgnacja zębów, na których znajduje się aparat ortodontyczny, wymaga zaangażowania Rodzica. Dotyczy ono przede wszystkim diety, z której należy wykluczyć twarde, klejące się i chrupkie produkty, takie jak:

  • orzechy,
  • popcorn,
  • twarde cukierki,
  • gumy do żucia,
  • karmel,
  • żelki.

Wczesna interwencja ortodontyczna ma wiele korzyści dla uśmiechu, wynikających z faktu, że szczęki dziecka nadal rosną. To najlepszy moment na reakcję, gdy łuki zębowe i szczęki nie znajdują się w odpowiedniej pozycji. Dzięki temu w przyszłości można skrócić lub uprościć leczenie.