Podczas pierwszej wizyty u stomatologa

Pierwsza wizyta Maluszka u stomatologa to niezwykle ważne wydarzenie, które ma ogromny wpływ na prawidłowy rozwój zębów i zdrowie jamy ustnej dziecka. Generalna zasada stomatologii dziecięcej stanowi, że to spotkanie adaptacyjne powinno mieć miejsce po około 6 miesiącach od pokazania się pierwszego zęba, ale nie później niż przed pierwszymi urodzinami. To także szansa dla dziecka na zapoznanie się ze środowiskiem gabinetu, wykształcenie w nim pozytywnego skojarzenie z lekarzem, pozwoli uniknąć rozdrażniania w przyszłości oraz oszczędzi nerwów i stresu rodzicom. Pozostaje jedno pytanie, jak taka wizyta wygląda?

Co wydarzy się podczas wizyty?

Wiele pierwszych wizyt to nic innego jak zapoznanie się ze środowiskiem gabinetu stomatologicznego. Aby spotkanie było komfortowe, sami rodzice muszą okazać cierpliwość i otwartą komunikację z małą pociechą. Krótka, choć efektywna wizyta ma na celu zbudowanie zaufania dziecka do dentysty, gabinetu i może okazać się nie nieoceniona, gdy w przyszłości dziecko będzie miało problemy z zębami.

Podczas pierwszej wizyty dziecka u dentysty

Pierwsza wizyta powinna być ustalona we wczesnych godzinach, kiedy dziecko jest czujne i wypoczęte. Najlepiej, gdyby rodzice dzieci poniżej 36 miesięcy, usiedli obok fotela stomatologicznego na przygotowanym krześle i trzymali pociechy za ręce. Czasami jednak rodzice proszeni są o pozostanie w poczekalni gabinetu, aby pomiędzy dzieckiem a stomatologiem wytworzyła się unikalna więź.

Jeżeli Maluszek wykazuje postawę otwartą, współpracującą. wizyta trwa pomiędzy 15 a 30 minutami i może obejmować następujące działania:

  • Delikatne, lecz dokładne badanie zębów, dziąseł, zgryzu, szczęki oraz tkanki w ustach, by sprawdzić stopień rozwoju i znaleźć ewentualne obszary problemów,
  • Jeśli potrzebne, łagodne mycie połączone z polerowaniem oraz usuwaniem osadu nazębnego, przebarwień lub plamek,
  • badanie RTG,
  • Demonstracja poprawnego dbania o higienę jamy ustnej w domu m.in. szczotkowanie, płukanie, porady związane z dietą,
  • Badanie sprawdzające potrzebę fluoryzowania zębów.

Na taką pierwszą wizytę należy wybierać zaufane gabinety oraz stomatologa, który będzie w stanie odpowiedzieć na każde pytanie i sprawi, że zarówno dziecko jak i rodzic będą czuli komfortowo. Cały zespół stomatologiczny w danym gabinecie powinien być zapewnić odpowiednią atmosferę, przyjemne oku wnętrze, zabawki dla dzieci oraz miejsce dla rodzica.