Przed i po wizycie adaptacyjnej u stomatologa

Zabranie swojej pociechy do dentysty w wydawałoby się, bardzo wczesnym wieku, pozwala uniknąć problemów jamy ustnej w przyszłości m.in. próchnicy oraz być lekcją dla rodzica, by mógł odpowiednio zadbać o zdrowie dziecka w domowym zaciszu. Ważne jest, by dziecko było odpowiednio przygotowane przed wizytą i było gotowe na kolejne spotkania. By dziecko nie było zestresowane, należy wybrać odpowiedniego specjalistę, który takie spotkanie poprowadzi. Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania w związku z wizytą adaptacyjną.

Przed i po wizycie stomatologicznej dziecka

Jak przygotować się do wizyty?

Przed spotkaniem rodzic powinien dobrze sam zapoznać się z lekarzem i gabinetem, do którego wybiera się ze swoim dzieckiem. By zapewnić Maluszkowi pozytywne pierwsze wrażenie, stomatolog opowiada (telefonicznie bądź na spotkaniu z rodzicem) o wszelkich działaniach, które zostaną w jego trakcie. Plan oczywiście może być czasem trudny do wykonania, zależy to przede wszystkim od postawy dziecka – współpracującej lub wręcz przeciwnie. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że małe dziecko będzie grymasiło i wierciło się na fotelu. To dlatego przed taką wizytą trzeba odpowiedzieć dziecku, choć jest jeszcze takie małe, czego może się spodziewać, wzbudzić podekscytowanie, opisać wydarzenie jako zabawę. Zanim odwiedzi się lekarza stomatologa z małym dzieckiem, warto przygotować szczegółową i kompletną historię medyczną – wszelkie badania, przeciwwskazania, wcześniejsze choroby. W końcu nikt lepiej nie zna swojego dziecka niż mama.

Jak znaleźć dobrego specjalistę?

Wielu stomatologów ogólnych prowadzi pierwsze wizyty adaptacyjne. Jeżeli lekarz rodzica akurat tego nie robi, bądź istnieje jakaś możliwość, że dziecko nie będzie się dobrze czuło w jego środowisko, można wykorzystać specjalistyczne centra stomatologii dziecięcej.

Kiedy umówić się na kolejną wizytę?

Dzieci, tak samo jak rodzice, powinny odwiedzać stomatologa raz na pół roku. Czasami jednak, by jeszcze bardziej przyzwyczaić młodego pacjenta do praktyki stomatologicznej, lekarze proponują wizyty śródroczne. W razie wystąpienia problemów związanych z jamą ustną, wizyty mogą być częstsze, w zależności od skali zagrożenia.