Stomatolog dla dzieci: 3 porady, które pomogą Ci przejść przez pierwszą wizytę.

Dzieci. Są kochane, hałaśliwe ale przede wszystkim bardzo ufne. Szczególnie, gdy chodzi o poznawanie nieznanego. Pierwsza wizyta u dentysty zapewne wywołuje w nich nie tylko ciekawość, ale też strach przed bólem, przed tym „co mi będą robić”. Zatem szczególnie ważne jest przygotowanie dziecka do pierwszej wizyty, aby w przyszłości nie bało się dbać o zdrowie jamy ustnej. Jednak jaki gabinet wybrać, aby „upatrzony” stomatolog dla dzieci okazał się trafnym wyborem? Jak przebiega pierwsza wizyta u dentysty?

Kiedy pierwszy raz powinno pójść dziecko do dentysty?

Może się to wydawać dziwne, ale pierwszą wizytę powinniśmy zaplanować już w pierwszym roku życia dziecka. A zazwyczaj wtedy, gdy pojawi się pierwszy ząb. Da to pogląd na rozwój zębów oraz pomoże w ich ewentualnej późniejszej korekcji. Oprócz sprawdzenia prawidłowości we wzroście zębów, wyrabiamy też prawidłowy nawyk regularnych wizyt, co na pewno zaowocuje w przyszłości.

Pierwsza wizyta kilkulatka

Najważniejsze, aby pierwsza wizyta nie wiązała się z żadnym zabiegiem. Dziecko zapoznaje się z gabinetem, narzędziami i nowymi zapachami. Może usiąść na fotelu i pobawić się kamerą wewnątrzustną.
Pierwsza wizyta powinna pozostawić przyjemne wspomnienia, związane z zabawą oraz poznawaniem nowego miejsca. Wtedy dziecko chętniej wróci na następną wizytę.

Co zrobić, aby wizyta nie była koszmarem?

Najważniejsze jest, aby nie straszyć dziecka. Nie opowiadać mu swoich doświadczeń oraz co może go tam spotkać. Nie powinno się też opowiadać o narzędziach w sposób powodujący strach. Lepiej zamienić gabinet stomatologa w czarodziejskie miejsce, w którym wróżka będzie pomagać dziecku odzyskać zdrowie. Powinno się sprawić, aby wizyta w gabinecie była ciekawa, a stomatolog dla dzieci kojarzył się z czarodziejem, a nie oprawcą.
Przed pierwszą wizytą warto też ją „przećwiczyć” w domu. Dziecko, które samo leczyło swoje zabawki, chętniej podda się leczeniu przez lekarza. Nie będzie się bało nieznanego.
Nie doprowadzajmy też do sytuacji, kiedy wizyta będzie się wiązać z bólem. Jeśli zauważymy nawet najmniejszy ubytek, powinniśmy udać się do stomatologa. Dzięki temu wizyta nie będzie traumatyczna dla dziecka, ani stresująca. Jeśli stomatolog dla dzieci będzie się kojarzyć z bólem, to będzie bardzo trudno namówić dziecko na kolejną wizytę.
Po wizycie warto jest nagrodzić dzielnego pacjenta szczególnie, gdy było grzeczne lub dzielnie zniosło ból. To doda mu pewności siebie oraz spowoduje, że chętniej zgodzi się na następną wizytę.
Jednak jakkolwiek byśmy nie chcieli tego uniknąć, to musimy być przygotowani na krzyk oraz płacz dziecka. Jest to naturalna obrona w przypadku obcego dotyku oraz niezrozumiałej sytuacji. Powinniśmy zachować wtedy szczególny spokój. Już samo trzymanie za rękę, powinno pomóc dziecku okiełznać negatywne emocje. Jednak w żadnym przypadku nie powinniśmy przerywać zabiegu. Da to bowiem sygnał dziecku, że nie musi słuchać stomatologa, bo rodzic też nie słucha. Takie zachowanie spowoduje niepotrzebny stres u małego pacjenta oraz zakłóci przebieg zabiegu.

Czym się kierować przy wyborze stomatologa dla dziecka?

Dobry stomatolog dla dzieci powinien się kierować przede wszystkim empatią. Powinien starać się poznać oraz zrozumieć lęki dziecka. Spokojnie wszystko wytłumaczyć, przedyskutować oraz rozwiać wszelkie wątpliwości. Powinien starać się wywoływać w dzieciach pozytywne skojarzenia, na przykład poprzez nagradzanie dzielnej postawy małego pacjenta. Nie powinien zbywać dziecka oraz bagatelizować jego obaw. Odpowiedzi na pytania powinny być proste oraz zrozumiałe.

Powinien traktować dziecko z troską oraz uwagą na jaką zasługuje.
A przede wszystkim, powinien potrafić mówić i słuchać tak, aby dziecko zainteresować oraz aby chciało go słuchać.

Pierwsza wizyta u dentysty nie musi być traumatycznym przeżyciem dla małego pacjenta oraz jego rodziców. Wystarczy tylko odpowiednio ją zaplanować oraz poczynić szereg przygotowań przed. Ważne jest aby dziecko wiedziało, że stomatolog nie chce mu zrobić krzywdy oraz pokaże jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej. Jego kontakt z dzieckiem powinien być spontaniczny, a nie wyuczony. Wtedy pierwsza wizyta w gabinecie dentystycznym na pewno nie będzie ostatnią.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *